Használja ki a természet adta lehetőségeket!
Hogyan működik egy hőszivattyú?
Minden, amit tudna kell!
Egészség, jó teljesítmény, komfort, alacsony költségek és a jövőre nézve biztonságos, környezetkímélő technológiák a legfontosabb tényezők a fűtésrendszer kiválasztásában. Aki a legjobb rendszert keresi, az az IDM-nél jó helyen jár.
Az IDM hőszivattyúkat ugyanis nemzetközi kitüntetésekkel illették. Mindegy, hogy új házat épít, átépít vagy renovál, az IDM-től minden igényre a megfelelő megoldást kapja.
Lepje meg magát a rendszer sokoldalúságával és egyértelmű előnyeivel, és biztosítson magának az IDM-mel fűtésköltségtől, gondoktól mentes jövőt.

A hőszivattyú a fűtéshez, vagy vízmelegítéshez szükséges energiát a levegőből vagy a földből szerzi. Elektromos áram felhasználval ez 1:4 arányban hőenergiává alakul.
Ez a nyereség egy nyomásnövelés által jön létre, amit egy elektromosan működtetett kompresszor hoz létre. Egy hőszivattyú mindössze néhány egyszerű alkatrészből áll: kompresszor, elpárologtató, kondenzátor (cseppfolyósító) és expanziós szelep.
Zárt keringésben cirkulál a hűtőgáz, ami a föld melegét felveszi, és azt a kondenzátoron keresztül magas hőmérsékleten a fűtőrendszernek leadja.
A berendezés FCKW-mentes, R407C típusú gázzal van Töltve, amely megfelel az En255 és a D-A-CH minőségi Tanúsítványoknak.
Miért hőszivattyú?
1. Kényelem és komfort
- Fűtés gombnyomásra (nincs szükség olajra, fára)
- Halk üzemmód
- Veszélymentes üzemeltetés (égésvédelem és füstgáz)
- Alacsony karbantartási költségek, magas üzembiztonság (égési zavarok)
- Az alacsony hőmérsékletű fűtés kellemes klímát ad
- Adott a lehetőség a helyigés hűtésére
2. Harmónia a környezettel
- Nincs korom
- Nincs por
- Nincs füstgáz
- Nincs tüzelőanyag tárolás
- Nincs fűtőhelyiség
3. Alacsony üzemeltetési költségek
- Nem kell a fűtőanyagot tárolni
- Kedvezményes áramtarifa a hőszivattyúkra
- Nem kell karbantartani
- Nincs szükség kéményseprőre
4. Beépítési költségek csökkentése
- Megtakarítja a kéményt
- Nincs gázcsatlakozás, nincs tartály
- Nincs fűtőhelyiség (nincs szükség tűzálló ajtóra)
- Az ingatlan felértékelődik az által, hogy saját energiaforrása van
- Állami támogatás
5. Energiamegtakarítás
A szükséges fűtési energia 60-80%-át ingyen a talajból, levegőből, vagy a talajvízből szerzi az elpárologtatón keresztül. (A maradék rész elektromos áramként a kompresszor meghajtáshoz szükséges.)
6. Támogatások
A környezetbarát fűtési rendszereket az állam támogatja. Egy hőszivattyús rendszer kiépítésénél a legkülönbözőbb támogatások, hozzájárulások és kölcsönök igényelhetők.
A talajhő felhasználásának lehetőségei
Vízszintes csőfektetés zárt keringéssel
1-1,5m mélyen a talajba több száz méter műanyag csövet fektetnek vízszintesen. Egy fagyálló folyadék átpumpálása által veszi fel a talajhőt.
10kW-os fűtési teljesítményhez 300-480 m 2 földfelszínre van szükség.
Vízszintes csőfektetés közvetlen párologtatással
Műanyag védőborítású rézcsöveket fektetnek vízszintesen a talajba. Ezekben a csövekben a hőszivattyú “munkagáza” kering.
Így nincs szükség egy külön “átforgató” szivattyúra. Egy 10 kW-os fűtésteljesítményhez 380-450m csőre,illetve 230-360m 2 földfelszínre van szükség.

Mélyfúrás zárt keringéssel
Egy megfelelően mély fúrt lyukba műanyag csövekből álló talajszondát helyeznek.
A hőt a fagyásgátlós folyadék mélybe- és visszafelé áramláskor veszi fel. 10kW-os fűtési teljesítményhez talajminőségtől függően egy vagy több szondára van szükség.

Árokkollektor zárt keringéssel
A műanyag csöveket 3m mély árok oldalsó falaihoz fektetik. Ehhez kisebb területre, de nagyobb mennyiségű csőre van szükség.
Külső levegő használata
A környezeti hőt a külső levegőből is fel lehet venni. Ez úgy történik, hogy egy ventillátor a levegőt egy hőcserélőn át beszívja és lehűti.
A hőcserélő (párologtató) egy leolvasztó készülékkel van felszerelve, azért, hogy a hőszivattyút 0°C alatti hőmérsékleten is lehessen működtetni, igaz redukált fűtési teljesítménnyel és teljesítményszorzóval.
A talajvíz használata nyílt rendszerben
A talajvizet egy szivattyú szívja fel egy kútból, és egy hőszivattyú lehűti. Azután egy “nyelőcsövön” keresztül ismét visszavezeti a talajba.
A talajvíz egy ideális hőforrás, mivel egész évben megközelítőleg ugyanolyan a hőmérséklete.

Használati melegvíz előállítása hőszivattyúval és forrógáz hőcserélő lándzsával
A hőszivattyúval, ami forrógáz hőcserélő lándzsával (HGL-Technika) van ellátva, és IDM Hygenik melegvízkészítő rendszer, sokkal magasabb hőmérsékleteket képes elérni.
Hőszivattyúval ugyanis a nyert hőenergia egy része (kb. 15%-a) magasabb hőmérsékleten áll rendelkezésünkre.
Ezt a részt egy járulékos hőcserélőn (=forrógáz lándzsa) keresztül közvetlen az IDM Hygenik tartálynak lehet leadni.
Ezzel a hőszivattyú téli üzemben a helyiség fűtését alacsony hőmérsékleten végzi (pl.: 35 o C) és egyidejűleg a forrógáz lándzsa fölötti felső tartályrészt fel lehet fűteni magasabb hőmérsékletűre. Ez azt jelenti, hogy:
- magasabb hőmérséklet alacsony kompresszornyomásnál;
- ezzel alacsonyabb áramhasználat;
- kompresszor hosszabb élettartama.
Friss víz technika kórokozó- és baktériummentes melegvíz az IDM-Higiénia által
A legmodernebb technológiák, mint a hatékony Scroll-kompresszorok, és a nagyszerűen megtervezett nemesacél-hőcserélő garantálják a környezetkímélő és higiéniailag tökéletes melegvíz előállítást.
A hőszivattyú felfűti a puffer tartályt. Szükség esetén a víz egy nagy hőcserélőn keresztül melegszik fel áramlás közben. Így mindig fiss melegvíz áll rendelkezésre, nincs kórokozó- és baktériumképződés.
A tartály gyorsan felmelegszik még télen is, ugyanis erre szolgál a fűtési hőszivattyú.
A járulékosan beépített forrógáz hőcserélő segítségével 60 o C-os melegvíz-hőmérsékletet is el lehet érni.